ECT Grup Logo
Kariyer Destek İletişim
Ana Sayfa
Satış
Ölçüm
Koruma ve Kontrol
Kalite ve Ölçümleme
Harmonik Filtreleme ve Güç Faktörü Düzeltme
Darbe Koruma Sistemleri
Park Yönlendirme ve Otopark Otomasyon
Access Kontrol
Elektrikli Araç Şarj Sistemleri
 
Darbe Koruma Sistemleri
   Darbe Koruma Sistemleri

1- ) Yüksek Gerilim Koruma

Yüksek Gerilim Koruma Yüksek Gerilim Koruma Sistemleri
Yüksek gerilim koruma sistemleri elektriksel ve elektronik ekipmanların geçici ve kalıcı yüksek voltaj akımlarına karşı korumasını sağlayan ürün ve sistemleri içerir. Voltaj seviyeleri standart yüksek gerilim koruma sistemlerinin kaldırabileceği değerleri aştığı takdirde, kurulumu yapılmış ekipmanların bozulmasına hatta yangın çıkmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple binaların ve yapıların içersinde bulunana tüm veri, elektrik ve diğer iletişim hatlarının korunması için kaliteli yüksek gerilim koruma sistemleri kullanılması gerekmektedir.

Elektriksel Hatlarda Yüksek Gerilim
Elektriksel enerji hatlarının geniş dağıtım altyapıları içermeleri nedeniyle, indüksyon ve yüksek voltajın iletimine yüksek derecede maruz kalmaktadırlar. Bu tür yüksek gerilimler genelde atmosferde oluşan olağanüstü durumlardan kaynaklanmaktadır. Dolaylı yada doğrudan yıldırım düşmesi temas sonucunda hatlarda binlerce voltluk (kV) yükselmeler oluşmaktadır. Bu tür voltaj yükleri elektrik ve enerji hatlarında yayılarak, elektrikli ve elektronik cihazlara potansiyel olarak zarar vermekte, hatlarda ve yapılarda yangın çıkmasına sebep olabilmektedir.

             
             

Data İletim Hatları
Atmosferik olaylar sonucunda oluşan yüksek voltaj oluşumları, metal tabanlı kablo sistemleri kadar telefon ve data hatlarını da tehdit etmektedir. Genelde bu tür hatlara bağlanan elektronik cihazlar çok daha fazla hassas oldukları için darbe korumaya karşı etkili koruma ekipmanlarına sahip olunması dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

             
             

2-) Yıldırım Koruma

Yıldırımların Oluşması
Fırtınalar genelde yeryüzü ısısının yükselen bir hava akımı yaratması sonucunda oluşur. Bu hava akımı kümülüs bulutlarına dönüşünceye kadar soğur ve yoğunlaşır. Kümülüslerin dikey olarak büyümesi sonucunda fırtına bulutları oluşur ve yıldırımların oluşacağı atmosfer ortamını yaratır. Bu atmosfer şartları su, kar ve dolu parçacıklarının çarpışması sonucunda elektrik yükleri oluşur.

Bu yükler bulut içersinde alt kısımlarda negatif, üst kısımlarda pozitif olacak şekilde yükler ayrılmış şekilde bulunmaktadır. Yeryüzü ile bulutların farklı kutupları arasındaki enerji boşalımı yıldırıma sebep olur. Güç yoğunluğu o kadar yüksektir ki, taşınan enerji 20 GW'a kadar kolayca erişebilir. En çok karşılaşılan yıldırım türleri genelde buluttan yere şeklinde olan ve negatif enerji boşalması olarak adlandırılan türdür ama bazı durumlarda enerji boşalımı aşağı doğru pozitif şekilde olur ve yoğunluk aşırı derecede yüksek olur.

Paratoner Kurulumu Neden Önemli?

Yıldırım düşmeleri sonucunda oluşacak hasar ekonomik olduğu kadar fiziksel olarak ta yıkıcı olmaktadır. Yıldırım koruma sistemlerinin etkili olabilmesi üç tür koruma sistemi içermesi gerekmektedir.
Doğrudan yıldım çarpmasından koruyucu harici koruma sistemi
Bina içersinde yüksek voltaja karşı koruma sistemi
Düşen yıldırımın doğrudan toprağa aktarılmasını sağlayan topraklama sistemi


ESE HEADS (EARLY STREAMER EMISSION)

ESE HEADS (EARLY STREAMER EMISSION) ESE HEADS (EARLY STREAMER EMISSION) ESE HEADS (EARLY STREAMER EMISSION)        


LIGHTNING ROD ACCESSORIES

EARTH CONNECTION AND EQUIPOTENTIAL BONDING

3-) Beacon
Beacon'lar yüksek engellerin, binaların, radyo kulelerinin ve istasyonlarının yerlerinin belirlenmesi ve hava güveliğinin sağlaması için işaretleme yada yer belirtme amacıyla kullanılan aydınlatma/yönlendirme cihazlarıdır. Beacon’lar kullanım alanlarına, aydınlatma güçlerine ve büyüklüklerine göre farklı modellere ayrılmaktadır.

 
I Telefon
: +90 216 313 71 00
I Faks : +90 216 313 27 83
I E-Posta : info@ectgrup.com.tr
     
I Adres : Genel Merkez
ECT Plaza Y.Dudullu Mah. Kızkalesi Sok. No: 15
Ümraniye /
İSTANBUL

I Ana Sayfa I Üretim I Markalar I Destek
I Hakkımızda I Taahüt I Çözüm Ortaklarımız I İletişim
I Satış I Servis I Kariyer    
I ECTGRUP www.ectgrup.org © 2010 Her Hakkı Saklıdır. I Web Tasarım NMI New Media Istanbul